
Što se smije, a što ne smije prevoziti avionom? Mogu i suhomesnati proizvodi, ali pod jednim uvjetom
Putovanja za neke ljude mogu biti i stresna, posebice u onom dijelu pripreme prije samog polaska kada se spremate za put.
Ako putujete avionom, valja imati na umu da prilikom pakiranja pripazite što gdje pakirati, ali i da neke stvari, a koje možda koristite u svakodnevnom životu kao što su škare ili vadičep, ne smijete nositi sa sobom.
Što se ne smije unositi u avion?
U putničku kabinu zrakoplova nije dopušteno unošenje bilo kakvih oštrih predmeta koji bi se mogli upotrijebiti kao oružje. To mogu biti predmeti za svakodnevnu uporabu, kao što je vadičep ili škare određene veličine. Njih treba pohraniti u predanu prtljagu, navodi se na službenim internetskim stranicama EU-a.
Detaljan popis stvari koje je strogo zabranjeno unositi u avion možete pronaći ovdje.
Koliko tekućine se smije nositi u ručnoj prtljazi?
Posebna pravila vrijede i za tekućinu koju prevozite u ručnoj prtljazi. Naime, tekućine koje se unose u putničku kabinu zrakoplova kao što su aerosoli, pića, zubne paste, kozmetičke kreme ili gelovi, moraju se pohraniti u prozirnu plastičnu vrećicu. Niti jedno pojedinačno pakiranje ne smije biti veće od 100 ml, a sve skupa ne bi smjelo premašivati zapremninu je najviše je 1 litre.
Pakiranja tekućina zapremine veće od 100 ml moraju se pohraniti u prijavljenu prtljagu.
Tekućine kupljene u bescarinskoj zoni u zračnim lukama ili tijekom leta mogu se nositi kao ručna prtljaga ako su stavljene u sigurnosnu vrećicu (s crvenim rubom) koja se plombira pri kupnji. Sigurnosna vrećica ne smije se otvarati prije dolaska na konačno odredište.
Smije li se hrana unositi u avion?
Putujete li na području Europske unije, za unos hrane podrijetlom iz EU-a nema ograničenja ako su za vašu osobnu potrošnju, dok za hranu i prehrambene proizvode iz trećih zemalja morate poštovati količinska ograničenja.
Za mlijeko, meso i druge proizvode životinjskog podrijetla iz svih država članica Europske unije (EU) nema ograničenja ako ih unosite u osobnoj prtljazi ili kao pošiljku šaljete privatnim osobama, piše na portalu e-građani.
Ograničenja nema ni za Europskoj uniji susjedne zemlje niskog rizika: Andoru, Island, Lihtenštajn, Norvešku, San Marino i Švicarsku za unos mesa, mlijeka i njihovih proizvoda, ribu i proizvode ribarstva i drugih proizvoda životinjskog podrijetla, uključujući mlijeko u prahu za dojenčad, hranu za dojenčad i posebnu hranu koja se koristi zbog medicinskih razloga te hrana za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga.
Putujete li u EU iz zemlje koja nije članica EU-a, ne smijete sa sobom nositi meso ni mliječne proizvode. Međutim, smijete ponijeti ograničenu količinu voća i povrća te jaja, proizvoda od jaja i meda. Dopuštene su i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda. Više o količinama možete pronaći ovdje.
Smiju li se suhomesnati proizvodi u avion?
Da, ako putujete unutar zemalja EU-a i ako je za vašu osobnu potrošnju. Ako dolazite iz zemlje koja nije članica EU-a, meso i mliječne proizvode ne smijete nositi sa sobom.
Lijekovi i dječja hrana u avionu
Lijekovi i posebna hrana, primjerice dječja hrana i obroci za dijabetičare potrebni tijekom leta (uključujući sprejeve za nos, kapi za oči, inzulin) mogu se unijeti u zrakoplov, navodi se na stranici zagrebačke zračne luke.
Dodaje se i da je “krajnja odgovornost putnika da, ukoliko se ukaže potreba, priloži dokumentaciju za potrebom lijekova ili posebne hrane (npr. u obliku liječničkog recepta). Za LAGs koji su vezani za dječju hranu, dijete mora biti prisutno na letu”.
Lijekovi, posebna prehrana ili hrana za djecu mogu se nositi izvan prozirne plastične vrećice, ali moraju biti prikazani odvojeno na točki zaštitnog pregleda.
Što moram prijaviti na kontroli?
Kada pakirate prtljagu, bilo ona ručna ili predana, vodite računa o tome da ćete pojedine predmete zbog zaštitnog pregleda morati izvaditi iz prtljage.
Prilikom zaštitnog pregleda putnika i ručne prtljage putnik je obavezan prijaviti sve tekućine, izdvojiti prijenosna računala i druge elektroničke uređaje (mobitele, fotoaparate i slično) te skinuti kaput i/ili jaknu, remen, ručni sat, kapu/šešir i tako dalje, koji će biti pregledani kao posebni komad ručne prtljage, piše na stranici Zagreb Airport.
Putne priče pratite i na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube i TikTok.