
Plemenita periska i dalje je kritično ugrožena: Stručnjaci u Ninu dogovorili mjere zaštite za očuvanje vrste
U organizaciji Javne ustanove Natura Jadera, Javne ustanove Park prirode Telašćica i Turističke zajednice Grada Nina, uz suorganizaciju Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, u Ninu je 3. i 4. travnja održan godišnji sastanak partnera projekta “Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“.
Sastanku je prisustvovalo više od 50 stručnjaka i znanstvenika iz Hrvatske, Slovenije, Italije i Španjolske, okupljenih u cilju razmjene znanja i dogovora o daljnjim koracima u zaštiti ove globalno kritično ugrožene vrste. U Domu kulture sudionici su izložili dosadašnje rezultate, podijelili najnovija saznanja te raspravili o budućim aktivnostima.
Drugog dana održan je terenski obilazak lokacije na kojoj su 2022. i 2023. godine zabilježene žive jedinke plemenite periske, no danas su nažalost, te jedinke uginule.
Izazovi u očuvanju plemenite periske
Plemenita periska, najveći školjkaš Sredozemnog mora, od 2016. godine pogođena je masovnim pomorom. Glavni uzrok smatra se parazit Haplosporidium pinnae, uz dodatne utjecaje virusnih infekcija i klimatskih promjena, posebice porasta temperature mora.
Znanstvenici su tijekom sastanka istaknuli kako su rijetke preživjele jedinke većinom pronađene u lagunama, gdje specifični okolišni uvjeti omogućuju njihov opstanak. Međutim, takva staništa su u hrvatskom dijelu Jadrana rijetka i ugrožena.
Trenutno je potvrđeno postojanje svega osam živih jedinki u cijelom hrvatskom akvatoriju. Zbog toga je od ključne važnosti identificirati potencijalno otporne jedinke koje bi se mogle razmnožavati i pomoći u uspostavi prirodnog “imuniteta” vrste.
Građani kao saveznici
Akcija “Jeste li ju vidjeli?” ostaje jedan od najvažnijih alata u potrazi za preživjelim periskama. Kroz prijave građana moguće je identificirati nove jedinke i pratiti njihovo stanje. Projektni partneri naglasili su važnost uključivanja javnosti u aktivnosti očuvanja morskih ekosustava, ističući kako je ova inicijativa povećala svijest o važnosti zaštite mora.
Budući koraci i mjere zaštite
Projekt koordinira Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, a sufinancira ga Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Aktivnosti se provode kroz tri regionalna potprojekta koje vode Javna ustanova Nacionalni park Brijuni (sjeverni Jadran), Javna ustanova Park prirode Telašćica (srednji Jadran) te Javna ustanova More i krš (južni Jadran).
Projektne aktivnosti uključuju praćenje i identifikaciju preživjelih jedinki, razvoj i provedbu in-situ i ex-situ mjera očuvanja te uzgoj plemenite periske u kontroliranim uvjetima.
Unatoč brojnim izazovima, međunarodna suradnja, znanstvena posvećenost i uključivanje građana ulijevaju nadu. Svaka preživjela periska predstavlja vrijedan izvor informacija i samo zajedničkim djelovanjem možemo osigurati opstanak ove jedinstvene vrste i očuvati bioraznolikost Jadranskog mora.
Putne priče pratite i na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube i TikTok.