Izdvojeno,  Putovanja

Kako danas izgleda Velika Kaniža? U ovaj grad nekada smo hrlili po jeftin špeceraj i odjeću

Svaki dio zemlje ima neke svoje susjede gdje se rado nekada, pa i sada, odlazilo u shopping. Pa su tako prije dvadeset i više godine, ljudi sa sjeverozapada Hrvatske svoje mjesečne zalihe hrane kupovali u susjednoj Mađarskoj.

Dvije shopping oaze bile su Letinja (Letenye) i Velika Kaniža, odnosno Nagykanizsa. Ili, kako smo je mi po mađarski zvali – Načkaniža.

Oba su grada vrvila trgovinama gdje se moglo kupiti apsolutno sve po prihvatljivim cijenama. Ta su vremena sada prošla, a zbog nekih populističkih poteza tamošnje vlasti, susjedna se Mađarska borila s ogromnom inflacijom, a cijene su danas tu negdje kao i kod nas.

Iako smo godinama odlazili u Veliku Kanižu, o tom sam gradu zapravo jako malo znala. I da vam budem iskrena – mislim da sam tek sada, prije nekoliko dana, prvi puta prošetala centrom Velike Kaniže.

Nagykanizsa
Centar Velike Kaniže. FOTO: Ines Jelušić

Trgovina od pamtivijeka

Osim što za mene i dalje “prijestolnica trgovine”, što je zapravo Načkaniža danas i kakav je značaj ona imala kroz svoju bogatu povijest?

Nagykanizsa je grad srednje veličine sa županijskim pravima, smješten u županiji Zala na jugozapadu Mađarske. Prema podacima iz 2022. godine ima nešto malo više od 43.000 stanovnika.

Stoljećima je ovaj grad bio ključno trgovačko središte zbog činjenice da se nalazi na sjecištu pet vrlo važnih prometnica. Nekada se, naime, roba iz Slavonije ovuda prevozila prema Grazu, a grad je imao važnu ulogu u trgovini između Jadrana, Alpa, Beča i Budimpešte.

Nagykanizsa
Velika Kaniža bila je oduvijek trgovački grad. FOTO: Ines Jelušić

Osvojile je i Osmanlije

Ime Kanizsa spominje se prvi put još davne 1245. godine, a u prvoj polovici 16. stoljeća Kanizsa je dosegnula svoj vrhunac kao trgovačko središte povezano s Italijom i Štajerskom.

Nagykanizsa
Velika Kaniža danas. FOTO: Ines Jelušić

Kanižu, odnosno tvrđavu su 1600. godine zauzele Osmanlije te su je u svojim rukama imali 90 godina. Nakon što su protjerani, grad je izgubio stratešku važnost, tvrđava je srušena, no nekoliko godina kasnije ponovo se razvija trgovina, a svoj procvat doživljavaju i zanati.

Nagykanizsa
Velika Kaniža danas. FOTO: Ines Jelušić

Novi procvat Velika Kaniža doživljava krajem 19. stoljeća kada zbog izgradnje željezničke pruge postaje važno industrijsko i trgovačko središte povezano s Bečom, Budimpeštom i Rijekom.

Planirate na izlet u Budimpeštu? Dobro je znati ovih pet stvari prije nego se otisnete na putovanje

Od nafte do dentalnog turizma

No, zanimljiva je još jedna stvar vezana uz ovaj grad – on, naime, leži na nafti. Godine 1938. godine američka tvrtka Eurogasco otkrila je velika nalazišta nafte, što je dovelo do osnivanja Mađarsko-Američke Naftne Industrije (MAORT), a središte mađarske naftne industrije postala je upravo Nagykanizsa.

Nagykanizsa
Velika Kaniža danas. FOTO: Ines Jelušić

Procvat shopping turizma u Nagykanizsi dogodio se tijekom 80-ih i 90-ih godina, kada je  Nagykanizsa postala jedno od najpopularnijih shopping odredišta za Hrvate i Slovence.

Brojni trgovački centri, tržnice i robne kuće nudili su širok asortiman proizvoda po znatno nižim cijenama nego u tadašnjoj Jugoslaviji. Kupovala se odjeća, elektronika i kućanske potrepštine. Posebno popularan među našim kupcima bio je tržni centar “Kanizsa Centrum”, koja danas izgled u potpunosti drugačije te je puna modernih trgovina i brendova kakve imamo i u Hrvatskoj.

Nagykanizsa
Popularni trgovački centar danas je moderniziran te je pun brendova kakve imamo i u Hrvatskoj. FOTO: Ines Jelušić

Osim nafte i shopping turizma, Nagykanizsa je svojevremeno imala i pivarsku industriju te je proizvodila jedno od najboljih mađarskih piva. Zbog pada potražnje, ona je početkom 21. stoljeća zatvorena, a iz nje je proizašla tvrtka Kanizsa Trend Ltd, koja je postala poznata po proizvodnji kvalitetnog namještaja za europsko tržište.

Od 1965. godine u gradu se proizvode i žarulje, a kroz godine su postali jedna od najvećih svjetskih tvornica žarulja.

No, posljednjih se desetljeća Nagykanizsa bavi jednim drugim, vrlo popularnim vidom turizma. Riječ je o takozvanom dentalnom turizmu, a zbog nižih cijena stomatoloških usluga, privlači tisuće pacijenata koji dolaze u mađarske ordinacije.

Nagykanizsa
Velika Kaniža popularna je po dentalnom turizmu. FOTO: Ines Jelušić

Idealan za vikend izlet

Osim bogate trgovačke tradicije kojoj smo svojevremeno i sami svjedočili, Nagykanizsa je divan grad u kojem možete napuniti baterije te uživati u prekrasnoj prirodi. Naime, u blizini centra grada nalazi se umjetno jezero okruženo prostranim parkom, a koje je omiljeno mjesto za rekreaciju i opuštanje među lokalnim stanovništvom i posjetiteljima.

Nagykanizsa
Velika Kaniža danas. FOTO: Ines Jelušić

Posjetitelji jezera mogu uživati u šetnjama, vožnji biciklom, ribolovu te vožnji čamcem na mirnoj vodi jezera, a područje oko jezera nudi prostore za piknik i dječja igrališta, čineći ga idealnim za obitelji.​

Pogled s ove uspinjače oduzima dah: Uništena je u ratu, no nakon obnove opet je postala velika atrakcija

Inače, od Zagreba do Velike Kaniže automobilom će vam trebati manje od dva sata vožnje, a možete izbjeću kupovanje mađarske vinjete tako da se odmah nakon granice skinete na lokalnu cestu ili to napravite još prije ulaska u Mađarsku.

Grad ima bogatu kulturnu baštinu, a tijekom godine se održavaju brojne manifestacije. Jedna od značajnijih proslava je i Dan Hrvata u Mađarskoj, koji se tradicionalno održava u studenom.

Putne priče pratite i na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i TikTok.