Muči vas nadutost nakon teške blagdanske hrane? Ovih šest napitaka će vam pomoći u rješavanju problema
U blagdansko vrijeme, nerijetko nam se dogodi da se zbog previše hrane, ali i pića, osjećamo napuhano, odnosno naduto. Nadutost karakterizira stezanje, pritisak ili punoća u želucu, a može biti u rasponu od blago neugodne do vrlo bolne.
Obično nestane nakon nekog vremena, no ako se nadutost ponavlja, može ukazivati na probleme s probavom, fluktuacije hormona ili druga ozbiljna medicinska stanja koja uzrokuju nakupljanje plinova i probavnog sadržaja, prenosi Eat This, Not That!
Najčešći uzrok nadutosti je višak crijevnih plinova, prejedanje ili prebrzo jedenje. Ako se pitate kako se riješiti nadutosti, protiv nje vam može pomoći i ovih šest napitaka koji će umiriti probavni sustav, smanjiti plinove i ublažiti taj neugodni osjećaj.
Kefir
Ovaj fermentirani mliječni napitak bogat probioticima pomaže u probavi i može biti dobar izbor za piće protiv nadutosti. Kefir potiče uravnoteženu crijevnu mikrobiotu, koja je ključna za cjelokupno zdravlje probavnog sustava.
Čaj od đumbira
Sljedeći put kad budete napuhnuti, popijte šalicu čaja od đumbira, kaže Amanda Sauceda, vlasnica The Mindful Gut. “Ovo je izvrsna probavna pomoć jer potiče vaš želudac na pražnjenje, što znači da može pomoći u ublažavanju nadutosti”.
Zeleni čaj
Kada je riječ o suzbijanju nadutosti, zeleni čaj je ključan zahvaljujući visokim razinama antioksidansa i katehina. Među ostalim dobrobitima za promicanje zdravlja, katehini imaju snažna protuupalna i antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u smirivanju probavnog trakta, smanjenju crijevnih plinova nakon obroka i smanjenju nadutosti.
Voda
Protiv nadutosti vam može pomoći i obična voda. Naime, kada nema dovoljno vode u tijelu, ono će upiti vodu iz hrane dok prolazi kroz gastrointestinalni trakt, što stvrdnjava stolicu i otežava njeno izbacivanje, poznato i kao zatvor.
Kada se stolica zadržava u crijevima, bakterije imaju više vrijeme da se metabolizira putem fermentacije, što proizvodi plin koji uzrokuje nadutost. Tada pijenje vode može pomoći u uspostavljanju ravnoteže, olakšati izbacivanje stolice i ukloniti uzrok nadutost.
Kombucha
Kombucha je fermentirani napitak napravljen od čaja, šećera te simbiotske kulture bakterija i kvasca (SCOBY). Iako nema velikog broja znanstvenih istraživanja koja se posebno bave utjecajem kombuche na nadutost, neki potencijalni čimbenici u kombuchi mogu doprinijeti zdravlju probavnog sustava, što bi neizravno moglo pomoći u smanjenju nadutosti kod nekih pojedinaca. Kombucha bi mogla utjecati na zdravlje crijeva i probave te pomoći kod nadutosti zbog svojih probiotika, korisnih bakterija koje mogu podržati ravnotežu crijevne mikrobiote.
Osim toga, fermentirana hrana poput kombuche može sadržavati enzime koji bi mogli pomoći u probavi određenih spojeva. Kombucha ima malo šećera jer šećer dodan kombuchi tijekom procesa fermentacije troši SCOBY, što rezultira nižim sadržajem šećera u konačnom proizvodu.
Zlatno mlijeko
Zlatno mlijeko poznato je po svojim zdravstvenim benefitima, a dobiva se kombinacijom kurkume, mliječnog ili nemliječnog mlijeka, crnog papra, đumbira i malo meda ili drugog zaslađivača. Kurkuma sadrži spoj koji se zove kurkumin, a istraživanja pokazuju da kurkumin može pomoći u smanjenju nadutosti i pretjeranog osjećaja sitosti među onima koji se bore s probavnim smetnjama, a đumbir je uobičajeni lijek za nadutost.
Putne priče pratite i na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube i TikTok.