EKO priče

Trebamo li se zabrinuti? Hrvatski grad ima uvjerljivo najgoru kvalitetu zraka u Europi

Europska agencija za okoliš (EEA) objavila je danas ažurirane podatke o kvaliteti europskog gradskog zraka, prema kojima stanovnici u švedskim gradovima Uppsa i Umeå te u portugalskom gradu Faru udišu najčišći gradski zrak u Europi.

Preglednik kvalitete zraka u europskim gradovima EEA rangira 375 grada od najčišćih do najzagađenijih na temelju prosječnih razina finih čestica (PM 2,5 ). Podaci su prikupljeni s više od 500 nadzornih stanica na urbanim lokacijama u zemljama članicama EGP-a tijekom posljednje dvije kalendarske godine, 2022. i 2023.

Hrvatski grad ima najgori zrak

Prema podacima, samo 13 europskih gradova imalo je prosječne koncentracije finih čestica koje su bile ispod razine zdravstvenih smjernica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), a među tim gradovima su četiri europske prijestolnice na sjeveru – Reykjavik, Tallinn, Stockholm i Helsinki.

No, sudeći po objavljenim podacima, Hrvatska bi trebala biti dobrano zabrinuta jer se jedan naš grad nalazi na samom začelju popisa.

Riječ je o Slavonskom Brodu, koji je na karti označen crvenom bojom, što znači da je kvaliteta zraka iznimno loša. Slavonski Brod jedini je od svih gradova koji je označen crvenom bojom.

Navedeni su podaci za još dva hrvatska grada – Zagreb, koji se nalazi negdje na sjedini tablice te Rijeku, čija je kvaliteta zraka dobra.

Plan za smanjenje onečišćenja

Poboljšanje kvalitete zraka do razina koje preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) moglo bi značajno smanjiti preuranjene smrti uzrokovane onečišćenjem zraka.

Akcijski plan za nulto onečišćenje Europskog zelenog dogovora postavlja cilj do 2030. godine smanjenja preuranjenih smrti uzrokovanih finim česticama za najmanje 55%, u usporedbi s razinama iz 2005. godine, te dugoročni cilj bez značajnih utjecaja na zdravlje do 2050. godine.

Ranije ovog godine, institucije EU-a postigle su dogovor o  prijedlogu ažuriranja direktiva o kvaliteti zraka  s ciljem približavanja standarda kvalitete zraka EU-a razinama smjernica SZO-a i pomoći u ispunjavanju ciljeva akcijskog plana nultog onečišćenja.