Nizozemci planiraju napraviti električni avion: Imat će 90 sjedala i vozit će na kraćim relacijama
Nizozemski startup Elysian ima u planu napraviti potpuno električni regionalni zrakoplov s doletom od 805 kilometara i prostorom za 90 putnika, piše CNN.
“Mnogi stručnjaci kažu da vam je potrebna baterijska tehnologija nakon 2050. da biste dobili razuman domet i nosivost”, kaže Reynard de Vries, direktor dizajna i inženjeringa u Elysianu.
“Pitanje koje smo si postavili bilo je, ‘kako možemo dobiti maksimalni domet za baterijsku tehnologiju koju već imamo?’ Čovjek može letjeti puno dalje s električnim zrakoplovom na baterije nego što većina studija tvrdi“, dodao je.
Avion nazvan E9X za sada postoji samo na papiru. Elysian planira napraviti maketu u roku od dvije do tri godine, a prototip u punoj veličini do 2030. Njegove glavne karakteristike dizajna već su poznate i donekle su iznenađujuće. “Ne biste trebali pretpostaviti da će električni avion izgledati kao najuspješniji avioni današnjice”, kaže de Vries, dodajući da je uobičajena zabluda da bi električni avioni u biti trebali biti elektrificirane verzije najlakših regionalnih turboelisnih motora.
To bi učinilo domet previše ograničenim. “Ono što stvarno morate učiniti je dizajnirati ga od nule, počevši od praznog lista. Ono što na kraju dobijete je avion koji u omjerima težine, na primjer, mnogo više sliči starim mlažnjacima iz 1960-ih. Avion s vrlo visokim udjelom baterija i puno manjim udjelom konstrukcijske težine. Rezultat je letjelica koja je mnogo veća i teža, ali može letjeti mnogo dalje nego što su ljudi prije mislili.”
Više prostora za ručnu prtljagu
E9X će imati osam propelerskih motora i raspon krila od gotovo 42 metra. Ovaj dizajn rezultat je suradnje s Tehnološkim sveučilištem Delft, najstarijim i najvećim tehničkim sveučilištem u Nizozemskoj. Jedno od ključnih načela je da će baterije biti smještene u krilima, a ne u trupu.
Među ostalim poznatim elementima dizajna je postavljanje stajnog trapa u krila, a ne u tijelo aviona, vrhovi krila koji se mogu preklopiti radi uštede prostora i “sustav rezervne energije” temeljen na plinskoj turbini koji može osigurati napajanje za hitne slučajeve. Sve zajedno, de Vries očekuje da će utjecaj zrakoplova na klimu biti između 75% i 90% manji od današnjih uskotrupnih mlažnjaka, čak i kada se računa proizvodnja baterija i električne energije koja se koristi za njihovo ponovno punjenje.
E9X će biti dizajniran da se uklopi u trenutnu infrastrukturu zračne luke, bez potrebe za bilo kakvim prilagođavanjem ili nadogradnjom. Što se tiče punjenja aviona, cilj im je maksimalno vrijeme punjenja od 45 minuta. Iz perspektive putnika, vjeruju da će E9X ponuditi tiše, ugodnije iskustvo leta, a cilj mu je riješiti jedan od najhitnijih problema današnjih putovanja, a to je manjak prostora za kabinsku prtljagu.
Putne priče pratite i na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube i TikTok.