EKO priče,  Izdvojeno

Analiza kvalitete zraka u Europi prokazala zabrinjavajuće podatke: Hrvatska nije u dobroj poziciji!

Iako se kvaliteta zraka znatno poboljšala u Europi tijekom proteklih desetljeća, onečišćeni zrak i dalje je najveća opasnost za zdravlje okoliša u Europi i globalno.

Naime, Europska agencija za okoliš (EEA) prije tri dana objavila je analizu s podacima o kvaliteti zraka za 2022. i 2023. godinu. Prema analizi, kvaliteta zraka u Europi nastavlja se poboljšavati, ali i dalje u mnogim područjima, posebno u gradovima, onečišćenje ostaje iznad preporučenih sigurnih razina. Nažalost, u tom se ne baš dobrom kontekstu spominje i Hrvatska.

Standardi nisu ispunjeni diljem Europe

Izvješće “Stanje kvalitete zraka u Europi 2024.” predstavlja podatke o razinama ključnih onečišćivača zraka u Europi 2022. i 2023. godine te uspoređuje koncentracije sa standardima kvalitete zraka EU-a i razinama zdravstvenih smjernica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

EEA navodi da su podaci za 2022. godinu konačni te su potvrđeni od strane zemalja izvjestiteljica, dok se analiza za 2023. temelji na privremenim podacima.

Unatoč tome što se kvaliteta zraka u Europi poboljšava, izvješće navodi da standardi EU-a još uvijek nisu ispunjeni diljem Europe.

Prema podacima, 2022. godine samo je 2 % europskih postaja za praćenje zabilježilo koncentracije finih čestica iznad godišnje granične vrijednosti EU-a. Međutim, gotovo svi Europljani (96%) koji žive u gradovima izloženi su koncentracijama finih čestica (PM 2,5 ) koje su iznad razine smjernica Svjetske zdravstvene organizacije.

Kakvo je stanje u Hrvatskoj?

Fine čestice, koje su se nerijetko spominjale i u Hrvatskoj u kontekstu zagađenja zraka, su onečišćivač zraka koji uzrokuje najveće negativne utjecaje na zdravlje diljem Europe. One uglavnom potječu iz krutih goriva koja se koriste za grijanje kućanstava, industrijske aktivnosti i cestovni promet.

Izviješće EEA pokazuje i da postoje značajne razlike između zemalja i regija, pri čemu područja u srednjoj i istočnoj Europi pokazuju više razine onečišćenja.

Podaci govore da je 2022. godine samo Island imao koncentracije finih čestica koje su bile niže od razine smjernica Svjetske zdravstvene organizacije, dok su s druge strane koncentracije veće od EU granične vrijednosti izmjerene u tri države članice EU – Hrvatskoj, Italiji i Poljskoj.