Evo koliko dugo kuhana jaja mogu stajati i što napraviti ako je žumanjak pozelenio
Nakon blagdana, često nam ostaje dosta hrane koju treba potrošiti u što kraćem vremenu kako ju ne bismo bacili, a među tom hranom su i kuhana jaja. Pitanje koje sve muči nakon Uskrsa je koliko dugo ta kuhana jaja možemo konzumirati?
Prema pisanju Healthlinea, tvrdo kuhana jaja mogu biti dobra za jelo do tjedan dana ako su pravilno pohranjena u hladnjaku. Ona su vrlo hranjiva, a u danima nakon Uskrsa, mogu biti zdravi međuobrok ili pak dio uravnoteženog obroka.
Kako pravilno čuvati kuhana jaja?
Tijekom kuhanja uklanja se zaštitni sloj koji oblaže ljusku, pa jaja postaju osjetljivija na zrak i štetne mikroorganizme. Stoga je hlađenje imperativ kada se radi o sprječavanju kontaminacije ili kvarenja tvrdo kuhanih jaja.
Njihovo čuvanje u hladnjaku pomaže usporiti rast bakterija. Izbjegavajte dugo držati kuhana jaja na sobnoj temperaturi i ohladite ih u roku od 2 sata od kuhanja.
Najbolje ih je pohraniti u kartonsku kutiju ili hermetički zatvorenu posudu. Držite ih na unutarnjoj polici, a ne na vratima, jer često otvaranje i zatvaranje hladnjaka može uzrokovati fluktuacije temperatura na tom mjestu.
Smiju li se kuhana jaja zamrznuti?
Zamrzavanje tvrdo kuhanih jaja se ne preporučuje jer i bjelanjak i žumanjak postaju žilavi i vodenasti, što ih čini manje ugodnima za jelo.
Kako bi vaša jaja bila što bolja i danima nakon kuhanja, najbolje je pričekati s guljenjem tvrdo kuhanih jaja dok ne budete spremni za jelo ili upotrebu u receptu. Ako su jaja već oguljena, preporuča se držati ih u hermetički zatvorenoj posudi zajedno s vlažnim papirnatim ručnikom kako se ne bi osušila.
Koliko tvrdo kuhana jaja mogu trajati prije nego se pokvare?
Ako su pravilno pohranjena, tvrdo kuhana jaja, oguljena ili neoguljena, mogu se sigurno držati u hladnjaku otprilike tjedan dana. Ako niste sigurni koliko su dugo vaša tvrdo kuhana jaja bila pohranjena, prvo provjerite da li je ljuska sluzava ili poput krede. Ako postoji nešto od toga, izbacite jaje radi sigurnosti.
Pokvareno tvrdo kuhano jaje može imati karakterističan, neugodan miris. Ako jaje još uvijek ima ljusku, možda ćete ga morati razbiti da biste procijenili miris.
Zeleni žumanjak ne znači da je pokvaren
Mnogi se ljudi uzbune ako je žumanjak tvrdo kuhanog jajeta zelenkasto-sive boje. Međutim, to ne znači nužno da se vaše jaje pokvarilo. Boja žumanjka varira ovisno o vremenu kuhanja i temperaturi kuhanja. Kad se jaja dugo kuhaju, žumanjak postaje bljeđi i na kraju postaje zelenkasto-siv.
Ova boja se javlja kada prekuhate jaje, jer to uzrokuje reakciju željeza iz žumanjka s vodikovim sulfidom iz bjelanjka. Iako to može utjecati na teksturu i osjećaj u ustima, takav žumanjak siguran je za jelo.
Putne priče pratite i na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube i TikTok.