Hrana,  Iće i piće

Tajna dalmatinske delicije koja se pravi još od srednjeg vijeka: Za ovo jelo jedna je stvar ključna

Ako ste ikada bili u Ninu, zasigurno ste u nekom od njihovih restorana naišli na ninski šokol, izvorni proizvod koji se od davnina priprema u Ninu i mjestima koja su u njegovom prirodnom okruženju. Turistička zajednica Grada Nina nedavno je otkrila kako se priprema šokol te koja je njegova najveća tajna.

Riječ je o suhomesnatom proizvodu posebnog okusa, ali i posebnog načina pripreme koji je tajna svake obitelji koja ga priprema. Začeci pripreme šokola po nekim etnolozima sežu u 17. stoljeće, dok ga drugi smještaju u srednji vijek jer su putevi mirodija lako dolazili do samostanskih ninskih kuhinja.

Šokol je  izvorni suhomesnati proizvod koji se priprema od mesa svinjske vratine. Priprema se slično kao većina mesa za sušenje što znači da se otkoštena vratina tri do pet dana ostavlja u pacu od krupne morske soli, zatim se stavlja u kuhano kvalitetno crno vino i na kraju se meso oblaže i “špikuje” raznim začinima, kao primjerice paprom, klinčićem, muškatnim oraščićem i drugima.

Ključan čimbenik je bura

Tako pripremljeno meso stavlja se u poseban ovitak i vezuje na poseban način sa špagom. Nakon toga šokol se stavlja nekoliko dana na dim koji mora biti hladan, a nakon dimljenja na vjetar – buru. Nakon nekoliko mjeseci sušenja u prozračnoj prostoriji šokol je spreman za degustaciju. Svaki šokol je drugačiji ne samo po izgledu već i okusu što ovisi o tajnama obrade mesa i omjeru začina koje obitelj primjenjuje.

Presudan čimbenik za kvalitetu šokola je bura koja u zimskim mjesecima zna dostići olujne razmjere, a proizvod se dodatno popularizirao zahvaljujući manifestaciji Ninska šokolijada, koja se svake godine održava u ovom gradu.

FOTO: Boris Kačan