Posjetili smo Stari grad Celje: Dvorac koji čuva mračne legende najutjecajnije slovenske vladarske dinastije
Susjedna Slovenija pravi je turistički biser, a osim prekrasnih planina i divnih krajolika, Slovenija je bogata starim dvorcima i utvrdama. Od davnina dvorci intrigiraju ljude – njihova povijest često je bivala burna i zanimljiva, a jedan od takvih dvoraca je i Stari grad Celje, smješten nadomak istoimenog slovenskog grada.
Od Zagreba do Celja trebat će vam nešto malo manje od dva sata vožnje pitoresknom Slovenijom, a toliko vremena, pa čak i nešto više, potrošit ćete na razgledavanje najvećega srednjovjekovnoga slovenskoga dvorca koji je najpoznatiji kao dom celjskih grofova, najutjecajnije vladarske dinastije u Sloveniji.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prvi temelji starog celjskog dvorca postavljeni su još u drugoj polovici 12. stoljeća, a sjećanja na burnu prošlost dvorca i obitelji koja je ovdje živjela danas čuvaju uzbudljive legende, izložbe i interaktivna iskustva koja privlače domaće, ali i strane turiste. U Hrvatskoj su, nažalost, brojni dvorci zapušteni te se ne mogu obići, pa smo se jako razveselili kada smo po dolasku u dvorac vidjeli da ovdje možemo nešto doznati, naučiti i vidjeti.
Ulaz u dvorac naplaćuje se 7 eura za odrasle osobe, s time da je 1 euro od ulaznice bonus kojeg posjetitelji na dan posjete dvorca mogu iskoristiti u Kavani Veronika. Cijena ulaznice za djecu (od 6. do 15. godina bez konzumacije) iznosi 3,00 eura dok djeca do 5. godine starosti ne plaćaju upad. Tu su i neke povlaštene karte pa će primjerice studenti (bez konzumacije u kavani) ulaznicu platiti 4 eura, a umirovljenici, također bez konzumacije, plaćaju 5 eura. Ako pak dolazite na obiteljski izlet, cijena za 2 odrasle osobe i djecu koštat će vas 15 eura.
Legende koje se vežu i uz Hrvatsku
Celje je najveći srednjovjekovni dvorac Slovenije poznat i kao “grad grofova”. Procvat doživljava za vrijeme grofova Celjskih u 15. stoljeću, a ta je obitelj jako poznata i u Hrvatskoj zahvaljujući legendi o Veroniki Desinićkoj i njezinoj nesretnoj romansi s mladim grofom Fridrikom Celjskim.
Legenda kaže da se Fridrik zaljubio u seljanku Veroniku te ju u tajnosti oženio, no kada je to čuo njegov otac, njega je zatvorio u kulu, a Veroniku utopio i zazidao u zid Velikog Tabora. Kula u kojoj je Fridrik bio zatočen nalazi u starom gradu Celju te se zove Fridrikova kula.
Još jedna legenda koja se veže oko Celja je i priča da je kralj Žigmund oženio se Barbaru Celjsku, poznatiju kao ‘Crnu kraljicu’ s Medvedgrada, upravo u starom gradu Celje. Barbara Celjska posebno je intriganta ličnost te slovi za jednu od najpoznatijih vještica naših krajeva.
Stari grad Celje ima nekoliko vidikovca, a najbolji se nalazi na vrhu Fridrikove kule. S tog mjesta puca prekrasan pogled na Celje i okolicu.
U podrumu Fridrikove kule pak se nalazi Teater groze, odnosno muzej sprava za mučenje. Sprave koje se mogu vidjeti datiraju iz razdoblja od 16. do 18. stoljeća, koje je obilježeno strašnim i okrutnim nasiljem nad ljudskim tijelom.
Stari grad Celje sjajna je lokacija za obiteljski vikend izlet, a nakon obilaska dvorca, svakako preporučamo šetnju šarmantnim Celjem. Osim što što uživali u šetnji, Celje nas je oduševilo i po prihvatljivim cijenama u restoranima.
Kako izgleda posjet Starom gradu Celje, pogledajte u videu:
Još naših priča iz Slovenije: